Workshop: Fred som levevej
- Dagur:
- Fríggjadag 20. mars 2026 16:00
- Staður:
- Føroya Fólkaháskúli
Workshop: Fred som levevej
First Peace · Second Peace · World Peace
Dato: 20-22 marts 2026
Pris: 2200 kr. Alt inklusivt (Minus transport og Forsikring)
Fred er ikke noget, som sker. Fred er et bevidst og aktivt valg om en måde at være i verden på. At leve i fred handler om hvordan du responderer på livet – i tanke, handling og adfærd.
Verden kalder på forandring, og den begynder i os selv.
I denne tredages ceremoni–workshop vil du opleve Færøernes rå og storslåede natur – med mørke klipper, det brusende hav og de kraftfulde vinde. Gennem sansning, stilhed og guidning vil du erfare, hvordan naturens urkraft kan støtte dig i at skabe kontakt med en indre fred – og i at opnå en dybere forbundethed med dig selv og den verden, du er en del af. På Ceremoni-workshoppen vil du også blive introduceret til forskellige meditationspraksisser, enkle værktøjer og gamle ritualer, som kan hjælpe dig med at finde ro, retning og en dybere tillid til din egen vej i livet.
I First Peace vender vi opmærksomheden indad.
Vi øver os i at møde andre med mildhed og at lytte uden forsvar. Fred mellem mennesker begynder i den måde, vi ser og taler til hinanden på.
I World Peace træder vi ind i et større kredsløb – et kredsløb, hvor fred ikke kun forbinder mennesker, men alt liv på jorden.
Lad vinden, havet og fjeldene blive vores læremestre
I mødet med naturens visdom husker vi, at fred begynder i os selv – og breder sig som ringe i vandet, ud i den verden vi alle sammen er medskabere af.
Deil tiltakið
Fyriskipari
Føroya Fólkaháskúli
Háskúlavegur 14
FO-100 Tórshavn
Telefon +298 311743
[email protected]
www.haskulin.fo
V-tal: 329029